Telefonní přístroj Telegrafia s kličkou.

Telefon Telegrafia z roku 1926.

Firma Telegrafia, Československá továrna na telefony a telegrafy, byla založena v roce 1919, krátce po vzniku samostatného Československa. Byla založena z iniciativy státu, z důvodu potřeby vlastní, tuzemské výroby telekomunikačních zařízení pro úřady i armádu.

Telefon Telegrafia z naší sbírky je z roku 1926. Je to telefonní přístroj systému MB, s místní (vlastní) baterií. Baterie byla součástí přístroje, byla umístěna přímo v telefonu, nebo v samostatné skříňce.

Spojení hovorů v tomto systému bylo manuální, v MB telefonním přepojovači, prostřednictvím spojovatelky. Volající zatočil kličkou, zvedl sluchátko a počkal na přihlášení spojovatelky. Spojovatelce sdělil telefonní číslo, se kterým chce hovořit. Spojovatelka propojila volajícího s požadovaným číslem a teprve poté bylo možné hovor uskutečnit.  Po ukončení hovoru volající zatočil kličkou a spojovatelka hovor rozpojila.

MB telefonní přístroj Telegrafia z roku 1926 je po renovaci a plně funkční.

 

2 komentáře u „Telefonní přístroj Telegrafia s kličkou.

    1. Miltika Autor příspěvku

      Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Tento telefon máme už od nepaměti. Podobný typ se dá sehnat, ale se sluchátkem v kombinaci kov a bakelit se objevuje zřídka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *