Bakelitový telefon Prchal Ericsson MB.

Starožitný telefonní přístroj Prchal Ericsson s kličkou.

Telefon systému MB společnosti Prchal Ericsson z roku 1946.

Design těchto telefonů navrhl pro společnost Elektrisk Bureau (majoritním vlastníkem byla společnost Ericsson) norský sochař Jean Heiberg. Strohý, funkcionalistický tvar přístroje i použití bakelitu bylo převratnou změnou. Dříve dřevěné či kovové telefony, niklované vidlice a sluchátka s ebonitovou rukojetí vystřídal ve 30. letech kompaktní přístroj z bakelitu.

Bakelitový horní kryt telefonního přístroje MB společnosti Prchal Ericsson tvoří jeden celek, a to včetně vidlice. Ta je uložena v prohlubni v horní části. Zde jsou pohyblivé díly vidlicového přepínače, které procházejí bakelitovým krytem.

Horní kryt i mikrotelefon (sluchátko) jsou tvarem i provedením zcela shodné s přístrojem aut (automatický telefonní přístroj B. K. Prchalové, telefon Prchal – Ericsson a spol., telefonní přístroj Tesla Sf-24). Pouze s tím rozdílem, že zde, u telefonního přístroje systému MB, je otvor pro číselnici zakryt víčkem.

Horní kryt i mikrotelefon je značený logem společnosti Prchal – Ericsson.

Spodní kryt je tvořen ze 2 částí. Horní stříbrný lze odstranit samostatně a tak zpřístupnit svorkovnici, např. při výměně přívodní šňůry. Druhá část je zároveň základní deskou, která nese vnitřní součásti přístroje.

 

Telefonní přístroj systému MB společnosti Prchal – Ericsson a externí zvonek jsou po renovaci a plně funkční.

 

4 komentáře u „Bakelitový telefon Prchal Ericsson MB.

 1. Peter

  dobry vecer,mam presne taky telefon,ale miesto trafka tam mam sadu odporov.Nemate nahodou schemu takeho telefonu?

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den. Schema k přístroji, které popisujete, bohužel nemáme. Poprosila bych o zaslání fotografie vnitřního vybavení telefonu. Děkuji.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář a přeji i Vám hodně radosti při Vaší práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.