bakelitovy telefon Tesla Ericsson renovovany staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Telefonní přístroj Tesla Sf-24.

Bakelitový telefon Tesla s rotační číselnicí a sluchátkem.

Telefonní přístroj Sf-24 je vyrobený v závodě Tesla Kolín v roce 1947.

Telefon tohoto typu původně vyráběla firma B. K. Prchalové, později Prchal – Ericsson. Po znárodnění firmy Prchal – Ericsson pokračoval ve výrobě tohoto typu telefonu nově vzniklý národní podnik Tesla.

U telefonních přístrojů, které „převzala“ Tesla z původně soukromých firem, se používaly k výrobě ještě nějakou dobu původní součástky. Tedy díly označené logem původního výrobce. Až postupem času je nahrazovaly díly s vylisovaným znakem Tesly. Tento telefon má sluchátko ještě „z minulé doby“, se znakem Prchal – Ericsson. Číselnice a horní kryt jsou již označeny logem Tesly.

Starožitný telefon Tesla Sf-24 v naší sbírce je po celkové renovaci, plně funkční.

8 komentáře

 • ivo prochazka

  Dobrý den, mám telefon z téhož vrhu. Tělo Tesla, sluchátko Prchal. Je zajímavé, že na spodním krytu na přilepeném papírovém schematu je datum výroby 27.8. 1935.

  Měl bych dotaz. Víte někdo, jak otevřít mušli sluchátka? Nejde s tím hnout. a sluchátko nechodí. Nalít třeba do závitu MD spray, nebo něco jiného? Nepoškodí to bakelit? Dík za každou radu. Ivoš

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nesoulad v datech výroby a tedy i značení výrobce je u „Prchala“ celkem obvyklé. Tyto přístroje se používaly ještě v 60. letech, výměna bakelitových dílů (např. poškozeného horního krytu nebo mikrotelefonu) za díly značené Tesla není proto výjimkou.
   Otevření mušle sluchátka je bohužel u tohoto telefonu velmi častý problém. Pokud položíte sluchátko tak, jak je při zavěšení, můžete závit prostříknout bez obav. Mazivem, přípravkem na uvolnění zarezlých šroubů, chemickým klíčem apod.. Trvá hodně dlouho, než to povolí, chce to trpělivost. Více emailem.

  • ivo prochazka

   Vyřešeno.

   – Skoro po týdnu působení WD-40 se sluchátko stále otevřít nedařilo, už jsem to pomalu vzdával
   – na radu praktika autoopraváře jsem nakonec sluchátko mírně ohřál obyčejným fénem na vlasy na teplotu cca 50°C. Mušli jsem pak otevřel bez jakéhokoliv použití síly dvěma prsty.
   – bakelit je přitom hmota, která musí vydržet mnohem vyšší teploty, píše se o něm jako o žáruvzdorném materiálu, vždyť se z něj i dělala nebo i stále dělají ucha k hrncům. Domnívám se tedy, že vyšší teplota sluchátku vůbec nemá šanci uškodit.

   • Miltika

    Dobrý den. Měli jsme nyní nedobytné sluchátko u zkušebního telefonu Prchal-Ericsson a využili jsme Váš postup. Po použití maziva jsme ohřáli a bez problémů otevřeli. Moc děkuji, že jste se podělil o tenhle super fígl.

 • Miroslav Šrol

  Včera bol pre mňa sviatok – získal som takýto telefón, ale SF 34 vyrobený firmou Prchal – Ericsson v r. 1939. Veľmi dobre zachovalý, funkčný, stačilo preleštiť. Len slúchadlo žiaľ už nieje pôvodné – je to Tesla (Zameníme? ).
  Pozdravujem a fandím.

  • Miltika

   Dobrý večer. Naprosto chápu Vaši radost! Získat „Prchala“ je dnes už skoro zázrak, a ještě v dobrém stavu. Sluchátko ale v žádném případě nevyměním ;). Přeji hodně radosti z Vaší sbírky.

  • peter

   Ja hó mám tiež, Tesla značením. Len v sluchátku chýba mikrofón a neviete mi poradiť ako sa da otvoriť horná časť sluchátka reproduktor, niečo tam hrká a nedrži na pevno a nejde mi vyšrobovať ďakujem.

   • Miltika

    K Vašemu dotazu ohledně sluchátka … můžete mi poslat fotku? Pokud je to originál Tesla SF (nebo ještě díl z původního „Prchala“), nemělo by tam nic hrkat. Možná je sluchátko z jiného přístroje?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.