ketlovani navod PROJEKTY
PROJEKTY,  ŠPERKY, BIŽUTERIE

Náhrdelník pro starou dámu.

Návod na ketlovaný náhrdelník z korálků.

Torzo starého náhrdelníku z voskovek jsem našla v krabici s knoflíky. Podle „ošoupanosti“ většiny perliček to musel být hodně oblíbený a hodně nošený šperk. Bohužel nebyl kompletní, zapínání měl jen půlku, jehly se lámaly, takže mi zbyla vlastně jen hrst korálků v jakž takž slušném stavu. Tak akorát na náhrdelník pro starou dámu.

ketlovany nahrdelnik postup PROJEKTY

Na šperk jsem použila černé ketlovací jehly, líbí se mi kontrast s bílou perleťovou barvou voskovek a celkově starodávný vzhled hotového náhrdelníku.

ketlovane sperky navod PROJEKTY

Co tedy budeme na výrobu ketlovaného náhrdelníku potřebovat:

ketlovací jehly

ketlovane sperky postup PROJEKTY

štípací kleště

ketlovací kleště (kulaté čelisti)

ploché kleště (moje nejoblíbenější jsou tyto zahnuté)

korálky

pravítko (na odměření délky jehly)

dva spojovací kroužky, karabinu a protidíl (pokud bude náhrdelník se zapínáním)

Postup výroby ketlovaného náhrdelníku:

Korálek navlékneme na ketlovací jehlu. Těsně za korálkem ohneme jehlu do pravého úhlu a to směrem, kde je konec drátu v očku na druhé straně jehly. Jehlu tedy ohneme opačně, a také nové očko bude stočené opačně, než je na druhé straně. Očka budou stočená proti sobě, spoj a celý náhrdelník bude pevnější.

ketlovani postup PROJEKTYOhnutou část jehly zkrátíme štípacími kleštěmi na 7 mm. To je délka potřebná pro vytvoření stejně velkého očka, jako je na ketlovacích jehlách (vyráběných v ČR).

ketlovani krok za krokem PROJEKTY

Pomocí ketlovacích kleští začneme tvarovat očko. Stáčíme postupně, od konce drátu.

jak ketlovany nahrdelnik PROJEKTY

Zkontrolujeme, zda nové očko je pěkně v ose s tím původním. Pokud není (na prvním obrázku), kleštěmi poupravíme.

A pak vezmeme další jehlu a další korálek, a další jehlu, …… a tak dále, až máme připravené všechny korálky na výrobu šperku.

Mně ale ještě zbývá vymyslet, jak poskládám své korálky dohromady. Nemám totiž návrh, ani představu o tom, jak bude vypadat. Což by měl být první krok, ještě před tím, než začneme korálky „očkovat“. Já mám jen určitý počet korálků, ve dvou velikostech a ráda bych je použila všechny. Takže to musím nejdřív vyzkoušet a bude to náhrdelník „jak to vyjde“.

ketlovani navody PROJEKTY

Můžeme tedy začít kompletovat, spojovat jednotlivé korálky k sobě.

Na prvním korálku pootevřeme, pomocí plochých kleští, jedno očko jehly. Otvíráme směrem do strany, nikoliv roztažením očka.  Tzn. vyhneme trochu do strany konec očka, mimo osu jehly. Stejně tak se otevírá i spojovací kroužek.

Do otevřeného očka navlékneme očko druhého korálku, a otevřené očko (opět pomocí plochých kleští) uzavřeme. Stejně postupujeme i u dalších korálků, až po ten poslední.

ketlovane sperky navod PROJEKTY

Máme tedy řadu korálků a nakonec, pokud vyrábíte náhrdelník, nebo náramek se zapínáním, připevníte pomocí spojovacích kroužků karabinku a protidíl.  Oba díly zapínání je lépe připevnit kroužky, nežli je přidělat přímo do očka posledních korálků. V kroužku se díly volněji pohybují a šperk se lépe zapíná.

Já ale budu mít náhrdelník bez zapínání.

ketlovany nahrdelnik navod PROJEKTY

Není sice dost velký, aby ho bylo možné převléct přes hlavu, ale to nevadí. Stará dáma, pro kterou jsem náhrdelník vyrobila, totiž hlavu nemá. Hned jí ho jdu vyzkoušet.

ketlovane nahrdelniky navod 1 PROJEKTY

Ano, tento styl jí přesně sedí.

ketlovane nahrdelniky navod 2 PROJEKTY

A podle toho, jak se zhlíží v zrcadle, se jí ketlovaný náhrdelník určitě líbí.

ketlovane nahrdelniky navod 3 PROJEKTY

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.