bakelitovy telefon Mikrofona renovovany

Telefonní přístroj Mikrofona.

Bakelitový telefon Mikrofona

byl vyroben pravděpodobně ve druhé polovině 40. let, v době těsně po znárodnění firmy Mikrofona. Nově vzniklý národní podnik Tesla, ustavený právě v továrně firmy Mikrofona ve Strašnicích, firmu převzal a pokračoval ve výrobě tohoto typu telefonu.

Telefon v naší sbírce je sestaven z dílů označených logem firmy Mikrofona. Značka MK je na všech bakelitových dílech, na mušli sluchátka i mikrofonu, uvnitř mikrotelefonu i na svorkovnici.

 

Stejně je uvnitř značený i horní kryt, na vnější části s pěkně zachovalým logem.

Označení firmy Mikrofona je i na základu číselnice, na kovové vidlici, a po pootočení číselnice také na smaltovaném číslicovém kotouči.

 

Přístroj je osazen kondenzátorem firmy Prchal.

Jediným dílem, podle kterého lze přibližně určit dobu výroby telefonu, je cívka. Ta je označená Tesla, národní podnik Valašské Meziříčí. Jde tedy o telefonní přístroj vyrobený již Teslou, z původních dílů firmy Mikrofona.

Telefon Mikrofona má neobvyklé uspořádání vnitřního vybavení. Vše je umístěno na spodní desce, včetně číselnice. Ta je na speciální konstrukci, po odjištění lze číselnici vyklopit a seřídit.

 

Bakelitový telefon Mikrofona (Tesla) v naší sbírce je po renovaci, plně funkční.

3 komentáře u „Telefonní přístroj Mikrofona.

  1. Petr

    Měl jsem možnost s ním v minulosti telefonovat a jeden kousek i vlastnit. Bohužel,už ho nemám. čehož lituji,že nemůže být v mé sbírce telef. přístrojů.

    1. Miltika Autor příspěvku

      Dobrý den, děkuji za návštěvu. Přeji štěstí na úlovky, nejen ty telefonní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.