Telefon Tesla 5 FP 120 00.

Starožitný telefonní přístroj telefon Tesla typ „K“.

Zajímavostí tohoto telefonu, poměrně neobvyklou, je plastický znak firmy Tesla vylisovaný na vidlici a převlečné matici mluvítka.

Přestože byl telefon vyroben počátkem 50. let, pravděpodobně nebyl vůbec, nebo jen minimálně používaný. Sluchátko i horní kryt přístroje bylo ve vynikajícím stavu, se zachovalým mramorováním pro bakelit typickým.

Dochovala se také originální textilní mikrotelefonní šňůra a dokonce i gumové nožičky byly velmi dobré kondici.

Dalším dochovaným originálním kouskem byla páska s diagramem ze zapisovače impulsů s datem 9. 10. 1953, zastrčená pod montážním základem číselnice.

Vzhledem ke skvělému stavu vnějších částí telefonního přístroje nebylo nutné bakelit renovovat, proběhly jen drobné kosmetické úpravy.

Důkladné čištění, oprava a seřízení vnitřních částí bylo samozřejmě nezbytné, protože telefon nebyl funkční. Chybějící přívodní šňůru jsme nahradili dobovou replikou, nová je také příchytka šňůr uvnitř přístroje.

A nakonec, protože číselnice je již vyčištěná a seřízená, ještě novou pásku ze zapisovače impulsů z roku 2018.

 

4 komentáře u „Telefon Tesla 5 FP 120 00.

 1. Marek

  Dobrý den. Krásný telefon 🙂 Musím říct, že ho taky mám, i když přívodní i sluchátková šňůra je už bohužel vyměněná. Nicméně „vnitřek“ je podle mne původní. Chci se zeptat, jakým způsobem (el. zdrojem DC 12 V ?) rozezním zvonek tohoto telefonu? Nechci jej používat ke klasickému telefonování, ale „jen“ jako zvonek, resp. alarm. Předem děkuji za odpověď.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.
   Zvonek je na střídavý proud, zdroj AC alespoň 24 V (může být i více, až 75 V). Připojuje se na a-b dráty telefonu. Zvonek bude zvonit při zavěšeném telefonu.
   Přeji pěkný den a úspěšné zprovoznění alarmu.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý večer. Zapisovač impulsů je součástí naší sbírky. Dostala jsem ho letos jako dárek k narozeninám. Co krásnějšího si už žena může k narozeninám přát:)?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.