renovace ramecku svaty obrazek PROJEKTY
PROJEKTY,  RENOVACE, RECYKLACE, UPCYKLACE

Renovace kovového rámečku.

Rámeček se svatým obrázkem.

Při vyklízení a renovaci domu jsme se těšili a čekali, že určitě najdeme nějaký poklad. Něco jako hrnec mincí nebo truhličku se šperky. Nebo třeba obraz některého ze starých holandských mistrů. Takový nějaký, třeba i menší, Rembrandtův dosud neobjevený obrázek, by to mohl být. Nebo něco jiného, prostě normální poklad, jak si ho člověk představuje. Kupodivu ve sklepě nebyl, na půdě taky ne. A nebyl ani v zazděné komoře, ve které jasně být měl!  Po pravdě co jiného se dalo čekat, když v domě kdysi bývala koželužna a do sednice jircháře Rembrandt asi úplně nepasuje.

Nicméně nakonec jsme ten poklad přece jen našli. Byl pod dřevěnou podlahou, a naše představy se splnily mnohonásobně.

Třináct !!! obrázků, mince tam byly také a ještě starožitný krucifix.

No, když to bylo schované pod podlahou, tak to rozhodně poklad musí být! A já z těch věcí radost mám, i když jsou to jen obyčejné obrázky z poutí. Jsou krásné, a vzhledem k jejich skutečné (finanční i historické) hodnotě se můžu bez obav pustit do renovace. Takže první na řadě bude třeba tenhle.

renovace stareho ramecku 2 PROJEKTY

Kovový rámeček je z tenoučkého tvarovaného plechu, a čímsi tence pokoven. Prvním krokem je samozřejmě důkladná očista od špíny, a poté odstranění rzi. Bohužel vzhledem k tloušťce (resp. tenkosti) a stavu materiálu nelze naložit do odrezovacího nálevu, protože by se určitě rozpadl. Tak tedy pěkně ručně, ocelovou vlnou a velmi opatrně. Rámeček byl rezatý až běda, hlavně zevnitř, kde byl jen holý plech bez povrchové úpravy. Nakonec ještě dočištění a zakonzervování přípravkem na kovy.

Původní obrázek byl zřejmě vystřižený z nějakého kalendáře, papír byl zčásti rozpadlý a silně zašpiněný. Do rámečku jsem proto dala jiný obrázek, ten jsem našla založený v babiččině modlitební knížce.

renovace stareho ramecku PROJEKTY

Zadní část obrázku byla z kartonu, a někdo jí trošku okousal. Celou jsem vyměnila za novou, a protože obrázek budu mít postavený na psacím stole, očko na zavěšení jsem vynechala. Jak vidíte na obrázku, jedna pacička vzadu nevydržela, ale to, že jen jedna, považuji za úspěch.

renovace stareho ramecku 1 PROJEKTY

No a s renovovaným rámečkem šup na psací stůl.

starozitny ramecek po renovaci PROJEKTY

Renovaci dalších částí mého pokladu si nechám na později, protože teď se musím pustit do práce, ke které mě svaté obrázky z poutí inspirovaly.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.