renovace starozitne vojenske truhly PROJEKTY
PROJEKTY,  RENOVACE, RECYKLACE, UPCYKLACE

Renovace starožitné vojenské truhly.

Oprava a renovace vojenské truhly z první světové války.

Dřevěná vojenská truhla z počátku minulého století zřejmě sloužila v posledních letech ve sklepě jako úschovna pro nářadí.

Polorozpadlé dno měla vyspravené klihem, kusem sololitu, a přelepené papírem.

Zvenku, mimo škrábanců, rzi na kovových částech, omlácených hran a „normální“ špíny, bylo znát, že jí občas někdo polil. Vodou i nějakou agresivnější tekutinou.

Naším plánem bylo dostat truhlu do stavu, aby s námi mohla jít domů.

Prvním krokem bylo odstranění poškozeného dna. Poté čištění kovových dílů drátěným kartáčem a ocelovou vlnou.

Vojenská bedna měla původně klasický zámek a zvenku štítek. Zámek, podle stop uvnitř, někdo vylomil, a na truhličku přidělal petlici. Petlice jsme natřeli černou barvou, jako původně byla. Všechny díly včetně štítku jsme po vyčistění a úpravách dřevěných částí truhly vrátili na původní místa.

Dřevo jsme čistili směsí lihu a lněného oleje.

Na přední části truhly, kde je jméno majitele a označení pluku, bylo nutné vyčistit nejen plochu, ale pak i každé jedno písmeno. Na fotografii jsou zleva dvě písmena již vyčištěná.

Při čištění se pod jménem majitele vojenské truhly objevila ještě další písmena. Jméno bylo původně napsané dál od levého okraje. Když majitel přidělal na truhlu petlici, část písmen tím zakryl a jméno pak napsal znovu.

Vojenská bedna pak dostala nové dno, dřevo je ze stejně staré skříně.

Truhla je dokončená,

pucflek (já) už nablejskal jezdecké boty,

a jediné co nám schází, abychom měli kompletní sadu, je kůň. Nebo aspoň koník.

4 komentáře

 • Vít Slunečko

  Ahoj.
  Nejjednodušší a nejrychlejší je udělat lázeň z teplé vody a kyseliny citronové ( ta co se používá v potravinách). Necháš pár hodin působit, pak to vezmeš za mokra drátěnkou a jarem a je to.
  Sám jsem kdysi nevěřil jak perfektně a stoprocentně to funguje. Kyselina stojí asi deset kaček a prodávají jí v každém krámě.

 • Lukáš

  Dobrý den,

  pod ruce se mi dostala krásna stará truhla. Pustil jsem se do její renovace. Jen mi dělají starost kovové části, které jsou značně napadeny korozí. Narazil jsem mimo jiné i na Vaše stránky a na to že jste taky něco takového dělal. Mohl by jste mi prosím poradit jak u těchto kovových části postupovat ? Předem děkuji za Váš čas a ochotu .

  S pozdravem
  Lukáš

  • Miltika

   Dobrý den, Lukáši. Děkuji za návštěvu a za Váš dotaz. Kovové části truhly jsme čistili mechanicky, drátěným kartáčem, smirkem a ocelovou vlnou. Podrobněji emailem.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.