starozitny telefon telegrafia kopytko staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Starožitný telefon Telegrafia.

Telefonní přístroj Telegrafia zvaný „kopýtko“ z roku 1927.

Tento stolní telefon firmy Telegrafia je velmi malý a kompaktní.  Průměr telefonu je pouhých 12 cm a výška jen 11 cm (bez sluchátka).  Kopýtko se mu říká pro zvláštní tvar připomínající koňské kopyto.

Základna telefonního přístroje Telegrafia je kovová, mikrotelefon v kombinaci kov a bakelit. Číslicový kruh je smaltovaný.

Všechny vnitřní součástky jsou původní. Dochovala se dokonce i původní mikrotelefonní a přívodní šňůra.

Bohužel však byly obě poškozené, proto bylo nutné je nahradit dobovou replikou.

Dochovala se i část původní růžice. Je vyrobená z Isolitu a značená velkým T firmy Telegrafia. A stejně jako telefon, má i růžice neobvyklou velikost. Její průměr je 8 cm.

Telefonní přístroj „kopýtko“ pardubické firmy Telegrafia je osazen kondenzátorem firmy Elektrizitäts-Aktiengesellschaft Hydrawerk. Znak je vyražen na kovovém plášti.

Vidlice telefonu Telegrafia blokuje mechanicky číselnici. Pokud je zavěšeno, nelze číselnicí otáčet. Další zajímavostí je také pohyb vidlice. Obvykle se vahou mikrotelefonu (sluchátka) stlačí vidlice svisle dolů. U „kopýtka“ je vidlice umístěna na horizontální ose, sklápí se směrem dopředu a dolů.

Starožitný telefon Telegrafia v naší sbírce je po renovaci a plně funkční.

6 komentáře

 • MiBas

  Dobry den, za predpokladu, ze mate v tom pristroji puvodni kondenzator jaka je prosim jeho hodnota? 1uF nebo 2uF? (V mem pristroji totiz nekdo behem veku puvodni kond zahodil a nahradil „h……m“) Predem diky.

 • Daniel Brix

  Dobrý den,
  již delší dobu sháníme s kolegou ttento telefon Kopýtko či verzi od Frederick Merk.
  Nemáte tip na někoho kdo by tento telefon prodal?
  Děkuji.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Telefon Telegrafia „kopýtko“ se shání obtížně, moc často se nenabízí. Bohužel nevím o nikom, kdo by ho měl a chtěl prodat.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.