Telefonní přístroj Telegrafia s kličkou.

Telefon Telegrafia z roku 1926.

Firma Telegrafia, Československá továrna na telefony a telegrafy, byla založena v roce 1919, krátce po vzniku samostatného Československa. Byla založena z iniciativy státu, z důvodu potřeby vlastní, tuzemské výroby telekomunikačních zařízení pro úřady i armádu.

Telefon Telegrafia z naší sbírky je z roku 1926. Je to telefonní přístroj systému MB, s místní (vlastní) baterií. Baterie byla součástí přístroje, byla umístěna přímo v telefonu, nebo v samostatné skříňce. U tohoto přístroje Telegrafia byla externí bateriová skříňka.

Spojení hovorů v tomto systému bylo manuální, v MB telefonním přepojovači, prostřednictvím spojovatelky. Volající zatočil kličkou, zvedl sluchátko a počkal na přihlášení spojovatelky. Spojovatelce sdělil telefonní číslo, se kterým chce hovořit. Spojovatelka propojila volajícího s požadovaným číslem a teprve poté bylo možné hovor uskutečnit.  Po ukončení hovoru volající zatočil kličkou a spojovatelka hovor rozpojila.

MB telefonní přístroj Telegrafia z roku 1926 je po renovaci a plně funkční.

 

4 komentáře u „Telefonní přístroj Telegrafia s kličkou.

 1. Jos

  Dobrý den, krásný kousek. Nevíte, příjde mi vizuálně i konstrukčně velmi podobný s telefonem Mikrofona. Ta podoba je náhodná nebo ty firmy nějak spolupracovaly?

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Telefon MB Telegrafia je skutečně na pohled skoro stejný, jako Mikrofona. Pokud srovnám s Mikrofonou, kterou mám, tělo je stejné, liší se vidlice a mikrotelefon, ten je z bakelitu. Prozatím tento telefon nemám dokončený, do emailu Vám dám odkaz na stejný typ. Ohledně spolupráce firem bohužel nemám žádné informace.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Tento telefon máme už od nepaměti. Podobný typ se dá sehnat, ale se sluchátkem v kombinaci kov a bakelit se objevuje zřídka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.