Patinování papíru I.

Návod na patinování papíru kávou aneb jak vyrobit 100 let starý papír.

Staré noviny, časopisy a stránky ze starých knih jsou krásným materiálem pro tvoření ve vintage stylu. Někdy ale nemám staré tiskoviny ve správné velikosti, kterou potřebuji pro svůj projekt. Nebo mám, ale je mi líto použít jen část listu z časopisu, který je zachovalý, v pěkném stavu a kompletní. Třeba do módních časopisů přes 100 let starých prostě střihnout nemůžu.

Dnešní návod tedy bude o tom, jak vyrobit pomocí patiny papír, který vypadá, jako by byl z počátku minulého století. Je to velmi jednoduché, a je to jeden z mých nejoblíbenějších pracovních postupů. Začíná totiž takto: „Uvařím si kávu“. 😉

Tedy ve skutečnosti si uvaříme dvě kafe. Jedno pro sebe, a to druhé použiji na patinování papíru.

Kávu na patinování používám instantní. Zkoušela jsem i mletou zrnkovou ve formě turka, ale s instantní je méně práce a rozdíl ve výsledku se mi nezdál nijak zásadní. Kávu zaliju horkou vodou, stačí z kohoutku, a zamíchám, aby se rozpustila.

Kolik lžiček kafe a kolik vody? Záleží na tom, zda potřebuji papír tmavší, nebo světlejší. Na následujícím obrázku je kávou patinovaný papír ve třech různých odstínech. Na první jsem použila 2 lžičky kávy na 10 ml vody, na druhý 2 lžičky a 20 ml vody, na poslední 2 lžičky a 30 ml vody.

Při volbě odstínu a tedy „síly“ kávy vezmu v úvahu také to, že po nalakování patinovaného papíru se odstín trošku změní.

Papír používám obyčejný kancelářský. Může být i s textem, nebo s obrázkem, samozřejmě pouze z laserové tiskárny, nebo z kopírky, aby se tisk ve vodě nerozpil.

A teď už k samotnému postupu.

Celý papír namočím do kávy. Barvím ve velké fotomisce, hlubší plech na pečení je taky fajn. Papír namočím na 15 minut. Delší čas v nálevu nemá zásadní vliv na výsledný odstín a papíru to také nedělá dobře, začíná se pak trhat.

Po čtvrthodině vyndám opatrně papír z misky, nechám okapat a pak uschnout na rovné, nesavé podložce. Papír, který schne na rovné podložce se méně vlní, nasákavá podložka by odebrala část barvy z nabarveného papíru.

Výsledkem je víceméně rovnoměrně probarvený celý papír, z obou stran. Na okrajích, v místech, kde byl více mokrý a tam, kde pod papírem byly vzduchové bubliny, jsou krásné „staré“ mapy a flíčky.

Tímto postupem jsem patinovala etikety a štítky na lékárenských krabičkách ve vintage stylu, dřevěných špulkách a lahvičkách od inkoustu. Patinovaný papír je podkladem obrázku s receptem na pečení, dřevěném boxu a plechové dóze na kávu.

V následujícím článku naleznete další návod na patinování papíru kávou, a také návod na to, jak patinovanému papíru přidat ještě pár let navíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *