cisteni zazloutleho telefon Tesla T 58
staré TELEFONY - sbírka

Jak vyčistit zažloutlý plast.

Návod na vybělení zažloutlého plastu.

Pro první pokusy s čištěním zažloutlého plastu jsem použila naše zásuvky a vypínače. Vlivem slunečního záření viditelně zežloutly a původní bílou barvu jim nevrátilo ani důkladné mytí. Vyzkoušela jsem různé prostředky na čištění, různé doporučené postupy, ale stále se mi nedařilo zažloutlý plast vybělit. Zažloutlé vypínače se samozřejmě dají vyměnit za nové, pěkné bílé. Ale já jsem potřebovala najít účinný způsob čištění zažloutlého plastu hlavně kvůli této Tesle. A tu za novou vyměnit nelze.

Telefon Tesla T 58 čekal skoro rok, než se mi konečně podařilo najít na stránkách http://www.samhallas.co.uk/collection/retr0bright.htm jednoduchý a hlavně účinný postup bělení zažloutlého plastu. Použila jsem však jiný prostředek, u nás dostupný odstraňovač skvrn Oxi Power.

První pokus s bělením zažloutlého plastu pomocí odstraňovače skvrn proběhl opět na vypínačích. Vybrala jsem dva ve stejně zažloutlém stavu. Jeden z nich se vykoupal v lázni s odstraňovačem skvrn. K mé velké radosti vyšel po 2 dnech z nálevu bílý vypínač.  Po usušení a vyleštění vypadal téměř jako nový.

Po tomto úspěchu jsem postup použila na jeden náhradní díl k telefonu Tesla T 58, zažloutlý kryt mikrofonu původně v barvě slonové kosti. Přece jen není plast jako plast, a je nutné vyzkoušet, jak bude na bělení reagovat materiál z roku 1963. Pokus byl úspěšný, barva krytu se vrátila do původního odstínu slonové kosti. Po vyleštění vypadal kryt mikrofonu skvěle. Nastal tedy čas na ponoření celé Tesly do lázně.

Na vybělení zažloutlého plastu jsem použila odstraňovač skvrn Oxi Power, 6 g prášku do 1 l teplé vody (cca 40 °C), dobře rozmíchat. Spolu s odstraňovačem je pro vyčištění plastu důležité také sluníčko. Lázeň jsem proto připravila ve skleněné nádobě, dostatečně velké, aby se jednotlivé díly nepřekrývaly. Shora jsem nádobu uzavřela igelitem. Na slunci, v lázni, ležely plastové díly 2 dny. Poté jsem je důkladně omyla čistou vodou. Po usušení jsem všechny díly vyleštila leštící pastou. Telefon Tesla T 58 je nyní zpět ve své dřívější barvě slonové kosti.

Stejný postup čištění zažloutlého plastu jsem použila i na knoflíky radia Talisman.

Tento způsob bělení zažloutlého plastu se mi skutečně osvědčil.

Bohužel ale budu muset počkat do jara, až bude víc sluníčka. Pak budu moci připravit koupel pro další žluťásky.

5 komentáře

 • Jana Bezková

  Jedním slovem geniální! Díky za všechny zajímavé tipy. Jsem ráda, že jsem na Váš blog natrefila.

 • Standa

  Děkuji za zajímavý článek, já bělím peroxidem vodíku – 32% a svím UV LED páskem, na bílé povrchy postačí 3-4 hodinky a je vyběleno, akorát mám potíže s barevnými plasty, proto chci vyzkoušet i 12% peroxid, případně udělat mix peroxidu a vody. A co vy máte zkušenosti s bělením barevných plastů ?

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za návod na bělení plastu. Jistě ho u některého našeho retro telefonu vyzkouším. S barevným plastem jsem prozatím ve fázi zkoušení, žádný postup dosud neměl uspokojivé výsledky.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.