bakelitovy telefon Tesla MB induktor staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Bakelitový telefon Tesla MB.

Bakelitový telefonní přístroj Tesla 3 FP 120 26 z roku 1962.

Telefon Tesla systému MB (místní baterie) je z Tesly Liptovský Hrádok.

Tyto telefonní přístroje, MB stanice, byly určené pro Československou poštu a pro Československé státní dráhy.

Telefon Tesla MB jsme získali v téměř dokonalém stavu. Podle razítka na spodním krytu byl vyroben 11. 8. 1962, ale věk na něm nebyl téměř znát.

Byl pravděpodobně používaný jen zřídka, protože bakelit si zachoval původní lesk, a to i na mikrotelefonu (sluchátku). Vnitřní součástky telefonu byly také ve velmi dobrém stavu, jen pár dílů trochu poznamenaných časem.

Starožitný telefon MB Tesla má bakelitový horní kryt a mikrotelefon (sluchátko), vně na horním krytu a převlečné matici mluvítka s vylisovaným logem.

Veškeré vnitřní vybavení telefonního přístroje, včetně induktoru, je umístěno na kovovém spodním krytu (základně).

Bakelitový telefonní přístroj MB Tesla v naší sbírce je plně funkční.

4 komentáře

 • Marek Švoňavský

  Dobrý deň, mám nový tento telefón, aj aj ďalšie použité, zaujímala by ma schéma alebo popis zapojenia v sústave telefónov alebo odkaz na stránku, chcel by som sfunkčniť aspoň dva telefóny. Ďakujem.

  • Miltika

   Dobrý den. Pokud potřebujete zapojit dva MB telefony, propojíte ab dráty (a+a, b+b). Oba přístroje budou potřebovat také napájení.

   • Stanislav Skotnica

    Dobrý den. Získal jsem tyto 2 telefony a rád bych je použil na letním táboře pro komunikaci mezi kuchyní a hlavním vedoucím. Kolika volty se prosím napájí telefon? A musí být baterie u obou telefonů, nebo stačí jen u jednoho? Děkuji.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.