DECOUPAGE

Decoupage na dřevo návod – stručně.

Decoupage je krásná a kreativní technika. Jednoduše řečeno, je to technika lepení papíru na dřevo, sklo, kov, plast, keramiku, i jiné materiály. Možnosti decoupage jsou nekonečné, s trochou fantazie můžete ozdobit kterýkoliv předmět.

Předměty dekorované touto technikou jsou vždy jedinečné. Pomocí decoupage si můžete vlastnoručně vyrobit originální bytové doplňky a ozdoby, nebo dárky pro Vaše blízké.

Decoupage na dřevo – příprava podkladu, úprava povrchu.

Předmět, který chcete zdobit technikou decoupage musí mít čistý a hladký povrch. Dřevěné polotovary a předměty z překližky, MDF a sololitu natřete lakem, nebo akrylovou barvou. Po zaschnutí povrch pečlivě ho vyhlaďte jemným smirkovým papírem a otřete prach.

Decoupage na dřevo – příprava motivu.

Vyberte si ubrousek, decoupage papír, rýžový nebo morušový papír. Vystřihněte části, které budete používat ke zdobení.  Pokud použijete více motivů na jeden dekorovaný předmět, promyslete si a vyzkoušejte jejich rozložení.

Decoupage na dřevo – lepení motivu.

Připravený motiv přiložte na dekorovaný předmět a přilepte.

Decoupage na dřevo – lakování.

Hotový, dekorovaný výrobek nalakujte. Aplikujte postupně několik tenkých vrstvy laku, dokud motivy zcela nesplynou s podkladem. Obrysy nalepených částí z ubrousku, nebo papíru na decoupage by neměly být viditelné, ani hmatem rozpoznatelné.

 

Každý materiál, předmět, který budete zdobit, i druh papíru, který budete lepit, vyžaduje trochu jiný pracovní postup. Záleží i na tom, jaký by měl být styl a konečný vzhled vašeho díla. Podrobné návody, postup přípravy podkladu a motivu, lepení různých druhů papíru na decoupage a ubrousků i postup lakování předmětů vyrobených technikou decoupage jsou podrobně popsány v samostatných článcích.

2 komentáře

 • Miltika

  Dobrý den. Váš postup je správný, natřít podklad lepidlem, přilepit obrázek a nechat zaschnout. Pak navlhčit a odstranit papír. Problém může být v podkladu, nebo lepidle.
  Podklad by měl být nasákavý, tedy surový sololit. Některé sololitové desky (sololak) mají jednu stranu hladkou, lakovanou, barevnou. Na té nalepený obrázek držet nebude. Pokud ho namočíte, celkem snadno ho beze zbytku sundáte.
  Lepidlo musí být voděodolné. Ne všechna lepidla na decoupage toto splňují a ne vždy je tato informace na lepidle uvedená. Vzhledem k tomu, že jak píšete, odstraníte obrázek úplně, myslím si, že problém bude právě v lepidle. Zkuste použít lepidlo a lak „dva v jednom“, nebo lak na dřevěné podlahy. Já používám polyuretanový podlahový lak pro interiéry, na lepení i na závěrečné lakování, přenos obrázků s tímto lakem je bez problémů. Další možností je použití transfer gelu, ten je určen přímo na přenos, bohužel cena je vyšší, než u lepidla na decoupage.
  Děkuji za Váš dotaz a doufám, že se Vám přenos obrázku podaří.

 • Jaroslav Kollár

  Dobrý deň, chcem vás poprosiť o názor, kde robím chybu pri prenášaní obrázkov z laserovej tlačiarne na sololit. Môj postup: Sololit natriem lepidlom na decoupage, obrázok prilepím farebnou stranou na sololit a nechám zaschnúť. Ja aj 2 dni. Potom pod prúdom vody prstami stieram vodou nasiaknutý papier. Tu je ale môj problém, že ide dolu aj obrázok a tak nemám nič. Kde podľa vás robím chybu? Ďakujem.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.