decoupage navod krok za krokem DECOUPAGE
DECOUPAGE

Decoupage na dřevo návod – 1. příprava podkladu

Pro dokonalý vzhled hotové dekorace je velmi důležité mít dobře připravený podklad, na který budete lepit ubrousky nebo decoupage papíry.

Povrch předmětu, který budete dekorovat, musí být čistý a hladký. Pod některými papíry na decoupage, pod rýžovým papírem i pod ubrouskem bude podklad více či méně prosvítat. Pokud na předmětu budou nečistoty a nerovnosti, budou patrné i po nalepení ubrousku/decoupage papíru. Závěrečné lakování tyto nedokonalosti ještě více zvýrazní a zvětší, bude vidět každý hrbolek, smítko prachu i vlásek. Příprava povrchu je důležitá, ale není nikterak složitá. Jak na to se dočtete dále.

Příprava povrchu u NOVÝCH dřevěných polotovarů i předmětů z překližky, MDF a sololitu je téměř stejná, jen s malým rozdílem v broušení. Základní nátěr, nechat zaschnout, přebrousit a očistit. Stejně postupujte i u sololaku, pokud chcete dekorovat zadní, hrubou/nelakovanou stranu.

Budete-li lepit na hladkou stranu sololitu/sololaku, není potřeba ji před dekorováním nijak upravovat. Tato strana je nalakovaná již z výroby, můžete rovnou začít s lepením ubrousků a decoupage papírů.

Decoupage na dřevo – 1. základní nátěr.

Předmět, který chcete dekorovat pomocí decoupage očistíte a natřete základním nátěrem. Není potřeba shánět speciální základovou barvu na dřevo, stačí Vám lak, nebo akrylová barva. To podle toho, v jakém stylu a vzhledu bude Vaše dekorace.

Pokud chcete vyrobit dekoraci ve vintage stylu, líbí se Vám kresba dřeva prosvítající pod ubrouskem/papírem, nebo nepravidelná barva podkladu, použijte pro základní nátěr lak. Dobře promíchejte a štětcem dekoraci natřete.

Na obrázcích je vybraný ubrousek a patinovaná srdíčka z překližky. Původní barva srdíček ponechána bez úprav, povrch před lepením natřený jen lakem a přebroušený. Po nalepení prosvítá nepravidelná barva podkladu pod bílou i světle modrou barvou ubrousku.

Akrylovou barvu použijte, pokud chcete mít podklad v jiné barvě, než je polotovar. Nebo chcete podklad stejnoměrně barevný, aby nebyla patrná/neprosvítala kresba dřeva. Barvu promíchejte, pokud je příliš hustá můžete ji naředit vodou dle doporučení výrobce. Celý předmět natřete štětcem.

Na obrázcích jsou tmavší srdíčka s bílou patinou. Přes světlé barvy vybraného ubrousky by byl podklad hodně viditelný. Srdíčka jsou 2x natřená světle krémovou akrylovou barvou. Po nalepení ubrousku se jeho barvy nezmění, jen modrá barva a vzor jsou nepatrně světlejší.

Decoupage na dřevo – 2. přebrousit.

Původně hladký polotovar bude po zaschnutí základní vrstvy drsný jako struhadlo. Vlákna dřeva se po natření zvednou a povrch bude hrubý. Tyto nerovnosti mohou pokazit celkový vzhled hotového výrobku. Proto je potřeba celý předmět vyhladit, přebrousit pomocí smirkového papíru. Broušení se nebojte, není to nic složitého a je ve chvilce hotové. Použijte smirek na dřevo o hrubosti P180 a odstraňte všechny nerovnosti. Přebruste celý předmět, ze všech stran. K vyhlazení většinou stačí 3-5 tahů na každé straně. Nezapomeňte přebrousit i hrany předmětu. Já na uhlazení hran používám jemnou brusnou houbičku, pracuje se mi s ní lépe než se smirkovým papírem.

Pokud je Váš polotovar ze dřeva, nebo z překližky, musí se brousit stejným směrem, jakým jdou jednotlivá vlákna dřeva. Tedy dřevo a překližku brousit vždy PO SMĚRU. Pokud budete brousit přes vlákna, tahy smirku budou vidět, povrch bude poškrábaný. U sololitu, MDF a sololaku žádná vlákna nejsou, můžete tedy brousit krouživými pohyby.

Na obrázku jsou kolíčky, každá strana vždy před a po broušení.

Decoupage na dřevo – 3. Očistit a je hotovo, anebo možná ještě jednou to samé.

Osmirkovaný předmět očistěte suchým hadříkem, nebo odstraňte prach větším štětcem. Prohlédněte si svou budoucí dekoraci, přejeďte prstem ze všech stran a rozhodněte o dalším postupu.

Pokud jste s výsledkem spokojeni, líbí se Vám barva a celý povrch je hladký, můžete začít s lepením ubrousku, nebo decoupage papíru.

Pokud je povrch v některých místech stále drsný, dohlaďte smirkem.

Pokud nejste spokojeni s barvou, je nestejnoměrná, nebo místy obroušená, natřete stejnou barvou celý předmět ještě jednou. Druhý nátěr bude potřeba vždy, pokud barva, kterou jste si vybrali méně kryje. Může to být tím, že jste barvu pro základní nátěr naředili příliš. Nebo je velký rozdíl v původní barvě předmětu a vybrané akrylové barvě (např. hodně tmavý podklad a bílá barva). Pokud tedy není barva předmětu k dekoraci podle Vašich představ, přidejte ještě jednu vrstvu akrylové barvy. Po zaschnutí si předmět znovu prohlédněte, a pokud je vše v pořádku, můžete začít s dekorováním.

Decoupage – příprava povrchu u RECYKLOVANÝCH předmětů ze dřeva, překližky a MDF.

Pokud chcete na decoupage použít předmět ze dřeva, který je natřený lakem, nebo barvou, bude postup podobný jako u předmětu nového. Jen před základním nátěrem bude potřeba ještě jeden krok, a to úprava povrchu. Tento krok navíc se týká také recyklace dřevěných předmětů, např. nepotřebné a odložené dřevěné krabičky, rámečky na fotky, podnosy a tácy. Technikou decoupage jim můžete dát nový „kabátek“ a změnit jejich vzhled přesně podle svého vkusu. Postup platí samozřejmě i pro předměty z překližky, a MDF.

Předmět důkladně očistěte. Pokud je lakovaný, nebo natřený barvou a místy se nátěr odlupuje, ošmirglujte dohladka. Zbytky laku i barvy můžou na předmětu zůstat, ale musí dokonale držet, nesmí se nikde loupat. Smirkem přebruste celý předmět, i tam, kde je původní nátěr v pořádku. Tak zajistíte lepší přilnavost nátěru. Dále už postupujte stejně, jako u předmětů nových, tedy základní nátěr, nechat zaschnout, přebrousit a očistit.

Další krok decoupage je výběr a vystřižení motivu.

Předmět ke zdobení máte připravený a můžete začít vybírat materiál, kterým budete dekorovat. Jaká je cena ubrousků a papírů na decoupage, a jakým způsobem připravit motiv si můžete přečíst v následujícím článku.

8 komentáře

 • Lenka Horáková

  Dobrý den, prosím pěkně, omlouvám se, že zase otravuju.. koupila jsem si matný i lesklý lak na předměty…. natřela jsem hotový výrobek a malinko to lepí….. taky jsem přidala malilinko vody na zředění, ale jenom pár kapek…. je to normální nebo dělám něco špatně??? mám více ředit ??
  Děkuji mooc za odpověď L.H.

  • Miltika

   Dobrý den, Lenko. Pokud lak lepí, pravděpodobně nebude ještě dostatečně vyzrálý. Nevím, jaký druh laku jste použila? Některé laky potřebují schnout delší dobu, může to trvat i několik dní.

   • Lenka Horáková

    Ano, taky mě to napadlo, že potřebuje delší dobu schnout…. Doporučili mi ve výtvarných potřebách bezbarvý lak lesklý, matný ale je bez názvu…jak jste psala vyzkouším ten Polyurex mat… děkují moc, hezký večer

 • Lenka Horáková

  Dobrý den, prosím pěkně, chtěla bych se zeptat….. když natřu polotovar např. tužkovník 2 x akrylovou barvou a nechci dávat ubrousek, jenom nějakou ozdůbku… je nutno ten polotovar – natřený tou akrylovou barvou přelakovat??? Nebo můžu nechat jenom tak bez laku? A pokud přelakovat, doporučíte mi prosím jaký lak je nejvhodnější ?? Jaký název, popř. ukázka obrázky 🙂 Strašně mooc děkuji za odpověď, pěkný den Lenka

  • Miltika

   Dobrý den, Lenko.
   Závěrečný nátěr lakem bych určitě doporučila, já lakuji všechny předměty natřené akrylovou barvou. Lak ochrání barvu před znečištěním a usnadní údržbu, předmět se může otírat bez nebezpečí poškození barvy. Je to i ochrana barvy před stárnutím a blednutím vlivem slunce. Lak také barvu „vytáhne“, zvýrazní ji a zvýší její hloubku. Používám lak Polyurex mat, mám ho vyzkoušený na různých materiálech, na dekoracích i na věcech, které se častěji používají.
   Děkuji za Váš dotaz a přeji pěkný den,
   Míla

   • Lenka Horáková

    Děkuji mooooc, za odpověď, ještě jsem si koupila krakerovací lak – a prosím, postup – natřu polotovar tmavou barvou, nechám zaschnout, potom potřu tím krakerovacím lakem, zase nechám zaschnout a pak potřu bílou barvou??? a ještě přelakuji?? Moc děkuji 🙂

    • Miltika

     Dobrý večer, Lenko.
     Postup práce s krakelovacím lakem, jak píšete, je správný. Tmavá barva na podklad, po zaschnutí krakelovací lak. Po zaschnutí světlá barva. Když i ta je suchá, celé přelakovat. Důvodem je opět ochrana Vašeho výrobku, či spíše jeho barvy, před poškozením.
     Přeji hodně radosti při práci i z hotového díla!
     Míla

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.