decoupage tipy rady navody
DECOUPAGE

Decoupage návod jak opravit chyby a jak si práci usnadnit.

Decoupage – rady, tipy, problémy.

Decoupage je lepení papíru, nebo ubrousku na ploché, nebo trojrozměrné předměty. Je to technika, při které se motiv vystřižený nebo vytržený z papíru zakomponuje do výsledného díla. Postup práce není složitý. Vyberete si předmět ke zdobení, nalepíte jeden, nebo více motivů z papíru a na závěr přelakujete několika vrstvami laku. Ideálním výsledkem práce by mělo být, že papír/ubrousek zcela splyne s podkladem. Podstatou decoupage je, aby motiv z papíru vypadal jako malba, nebo intarzie. Nejste spokojeni s výsledkem? Objevily se při práci nějaké problémy? Jak odstranit chyby a vady decoupage? Jak práci urychlit?

Decoupage – nesprávně zažehlený ubrousek.

Pokud se Vám nepovede přesně umístit motiv, není vystředěný, nebo je nakřivo, můžete ubrousek jednoduše odstranit z podkladu. Mokrou houbičkou přetírejte povrch. Ubrousek se pustí od podkladu, půjde snadno sloupnout a zbytky „odžmoulejte“. Ubrousek je sice nenávratně ztracen, ale předmět ke zdobení můžete použít znovu.

Decoupage – lepidlo okolo motivu.

Pokud Vám lepidlo při uhlazování decoupage papíru přeteče mimo motiv, ihned ho otřete vlhkým hadříkem, nebo vlhkou houbičkou. U drobnějších motivů použijte namočené vatové tyčinky. Nenechte lepidlo zaschnout, vytvořilo by nevzhledné orámování motivu. Pokud se to přece jen stane, aplikujte na ozdobený předmět 3 vrstvy laku, každou z nich nechte zcela zaschnout. Jemným smirkovým papírem P400, nebo jemnou brusnou houbičkou přebruste celý povrch předmětu včetně motivu. Dodržujte jeden směr a pracujte jemně. Otřete prach suchým hadříkem, nebo oprašte štětcem. Naneste jednu vrstvu laku a nechte zaschnout. Zkontrolujte, zda je okolo motivu stále patrné lepidlo. Pokud ne, aplikujte na závěr 3 vrstvy laku a je hotovo. Pokud je lepidlo stále viditelné, znovu přebruste smirkem. Zkontrolujte a 3x přelakujte.

Decoupage – vzduchové bubliny pod ubrouskem.

Dokud není lepidlo zaschlé, můžete bublinky zpod ubrousku „vyhnat“ štětcem, nebo propíchnout špendlíkem a štětcem uhladit. Když je lepidlo suché a objevíte pod ubrouskem bublinku, propíchněte ji špendlíkem, nebo opatrně prořízněte ostrým nožíkem. Tenkým štětečkem, nebo párátkem dodejte lepidlo pod ubrousek a shora vyhlaďte prstem, nebo plochou nehtu. Takto opravená chyba zmizí pod závěrečnými vrstvami laku.
Bublinky pod rýžovým papírem i pod papírem Decopatch odstraňte stejným způsobem.
Vzduchové bubliny pod papírem na decoupage můžete „vyhnat“ prsty, nebo hranou dlaně, dokud je lepidlo ještě mokré. Po zaschnutí lepidla většinou není možné bubliny opravit. Decoupage papír je silnější a při lepení ještě navíc ztuhne. I když bublinu propíchnete, nebo proříznete, pravděpodobně se nepodaří ji uhladit tak, aby na hotovém výrobku nebyla patrná. Pokud se o to chcete pokusit, prořízněte bublinu opatrně nožem, tenkým štětcem doplňte lepidlo na spodní část papíru, nebo na podklad. Uhlaďte prstem a po zaschnutí několikrát přelakujte.
Dokud je lepidlo mokré, bublinky zpod morušového papíru „vyženete“ snadno. Stačí papír uhlazovat od středu ke stranám. Když lepidlo zaschne, můžete bublinku propíchnout, nebo proříznout. Pak štětečkem doplňte lepidlo na podklad a prstem, nebo plochou nehtu povrch papíru uhlaďte. Tato oprava bude trošku vidět, ale po přelakování se ztratí ve spleti výrazných a viditelných vláken morušového papíru.

Decoupage – mléčné skvrny, mapy a kapky na laku.

Když aplikujete lak, a předchozí vrstva není zcela suchá, mohou se na povrchu vytvořit matné flíčky. Nehezký a nerovnoměrný povrch může být způsoben i tím, že na některých místech bylo laku více, vrstva nebyla stejnoměrná. Tyto drobné nedokonalosti snadno odstraníte jemným smirkem P400, nebo P 600. Přebruste jemně celý povrch a dodržujte jeden směr. Oprašte nebo otřete prach a zkontrolujte, zda je povrch všude stejnoměrně matný. Pokud již nejsou vidět původní flíčky, mapy a kapky, můžete znovu přelakovat.

Decoupage – zvednuté okraje papíru.

Pokud jste lepili pomocí štětce a okraje ubrousku/papíru se po zaschnutí zvednou, nebylo po obvodu dostatek lepidla. Namočte tenký štěteček v lepidle, opatrně nadzvedněte okraj papíru párátkem a lepidlo doplňte. Ubrousek shora prsty přitiskněte a uhlaďte.
Pokud jste motiv před lepením fixovali žehličkou, zkuste okraje přežehlit znovu. Případně opravte stejně jako předchozí.

Decoupage – pozor na šmouhy od žehličky.

Starší, hliníkové žehličky mohou při použití barvit. Žehlíte přes pečící papír, takže motiv z ubrousku/rýžového papíru žehličkou nezašpiníte. Ale pokud pečící papír při další práci položíte obráceně, můžete si na obrázek zažehlit i nepěkné šmouhy, které nejdou odstranit. Na hnědém pečícím papíru nejsou stopy po žehličce až tolik znát, snadno je přehlédnete. Pro jistotu si označte na pečící papír horní stranu a budete vždy vědět jak ho položit.

Decoupage – jak urychlit práci při natírání a lakování.

Jednotlivé vrstvy laku i barvy musí úplně zaschnout, než je možné nanést vrstvu další. Schnutí urychlit nelze, čím je chladněji, nebo vyšší vzdušná vlhkost, tím je pomalejší. Prý se dá lak i barva vysušit fénem, ale měla bych obavu, že zaschne jen povrch a neproschne vrstva celá. Trojrozměrné objekty většinou natřete z jedné strany, necháte zaschnout. Natřete z druhé strany, necháte zaschnout. Natřete boky a znovu čekáte, až vše zaschne. Můžete ale natřít celou dekoraci, nebo její větší část najednou a ušetřit tak trochu času.
Například toto srdíčko z překližky můžete natřít celé. Podržte v prstech a natřete boky. Opatrně položte na prsty, nebo na dlaň a natřete jednu stranu. Napíchněte na špejli a natřete druhou stranu. Podmínkou samozřejmě je, že vrstva laku, nebo barvy je tenká. Silná vrstva by stékala.

Nebo houpací koník ze dřeva. Podržte v prstech a natřete boky. Položte na dlaň a natřete jednu stranu. Natřenou dekoraci položte vhodný podstavec a nechte schnout. Lak na nehty nebo špulka od nití je prima podstavec, který je dostatečně stabilní.

Decoupage – jak snadno a rychle vytrhat motiv z ubrousku.

Pokud už jste zdobili větší předmět drobnými motivy vytrhanými z ubrousku, víte, že příprava zabere poměrně dost času. Opatrně vytrhat malinké kousky, jeden, druhý, třetí, …. a potřebujete jich 40. Ubrousek je sice tenký, ale zas až tak snadno se netrhá. A už vůbec ne přesně tam, kde potřebujete. Jednoduchý trik Vám tuto zdlouhavou práci usnadní. Připravte si tenký štěteček a kalíšek s vodou. Oddělte vrchní vrstvu ubrousku. Navlhčeným štětcem „namalujte“ tenkou čárku v místě, kde chcete motiv vytrhnout. Štětec nesmí být mokrý, aby se voda nerozpíjela příliš do stran. Postupujte po částech, vždy kousek ubrousku navlhčete štětcem a vytrhněte. Nebo spíš oddělte, protože stačí jen trošku zatáhnout a je to. Ubrousek se oddělí přesně v místě, kde ho štětečkem navlhčíte. A další kousek, navlhčit po obvodu motivu a zatáhnout. Jde to velmi snadno a rychle.

2 komentáře

  • Renata

    Dobrý večer,poradila by jste prosím jak na dequpage na kov?Jestli je na to speciální lepidlo?Je lepší dělat finální lakování štětcem nebo sprejem? Děkuji Renata

    • Miltika

      Dobrý den, Renato. Děkuji za Váš dotaz. Na kov můžete použít většinu universálních lepidel. Obvykle jsou použitelné jak na savé materiály (dřevo, karton), tak i na nesavé (kov, sklo). Závěrečné lakování sprejem je rychlejší, ale je potřeba nanést jen tenkou vrstvu, aby lak nestékal. Chce to trochu cviku, zvláště na prostorových předmětech (konvičky, dózy, atp.). Lakování štětcem je sice pomalejší, ale podle mého snazší, i bez předchozích zkušeností.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.