telefon Prchal Ericsson maly staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Malý stolní telefon Prchal – Ericsson s tlačítkem.

Starožitný telefonní přístroj z roku 1938, malý telefon Prchal – Ericsson SF 127.

Malý telefon Prchal – Ericsson je speciální přístroj určený pro Československé státní dráhy. Bližší dokumentaci se mi prozatím nepodařilo získat, podrobnější popis zapojení a funkcí tohoto telefonu Prchal – Ericsson doplním později.

Malý telefonní přístroj Prchal – Ericsson SF 127 ale může být připojen i na běžnou státní linku, a sloužit jako příposlechový, paralelně připojený ke klasickému hlavnímu telefonu.

Při hovoru na hlavním telefonu lze při zvednutí mikrotelefonu na malém přístroji Prchal – Ericsson pouze poslouchat hovor. Mikrofon malého telefonu není zapojen. Po stisknutí tlačítka (na horní straně přístroje) se mikrofon připojí a je možné také hovořit s volajícím.

malého telefonu Prchal – Ericsson lze uskutečnit i odchozí hovor. Po zvednutí mikrotelefonu na malém přístroji (hlavní je zavěšený) je po stisknutí tlačítka telefon napojen na linku, lze vytočit číslo a telefonovat.

Malý telefon Prchal – Ericsson nemá zvonek. Příchozí hovor signalizuje zvonění hlavního telefonu. Hovor je možné přijmout také na malém telefonu (hlavní je zavěšený), zvednutím mikrotelefonu a stisknutím tlačítka.

Malý stolní telefon Prchal – Ericsson lze po připojení externího zvonku používat i samostatně. Na příjem i uskutečnění hovoru je ale nutné po zvednutí mikrotelefonu vždy stisknout tlačítko.

Tlačítko malého telefonu Prchal – Ericsson neslouží pro zpětný dotaz, jak je to obvyklé u jiných telefonních přístrojů. U tohoto telefonu slouží tlačítko pouze pro připojení mikrofonu.

Na následujících fotografiích je srovnání velikost klasického telefonu Prchal – Ericsson a malého telefonu Prchal – Ericsson.

Bakelitový telefon Prchal – Ericsson SF 127 v naší sbírce je po renovaci, plně funkční.

2 komentáře

  • Pavel Langer

    Tento telefon SF127 byl součástí Drážního selektoru. Další část releová sada a zvonek byli umístěny na desce na zdi.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.