retro telefon tesla Bs 10 renovovany staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Telefonní přístroj Tesla Bs 10.

Telefon Tesla Bs 10 z roku 1984, výrobce Tesla Stropkov.

Telefonní přístroj Tesla BS s tlačítkem, v modro bílém provedení, má rotační číselnici, regulaci zvonění na spodní straně přístroje a dutinu pro snadné přenášení vzadu pod vidlicí.

Stejně jako u telefonu Tesla Bs 20 z roku 1977, se i u tohoto přístroje dochoval původní plastový kryt číselnice.

Přístroj v naší sbírce je po renovaci, plně funkční.

Prozatím nevyřešeným problémem při renovaci je zažloutlý plast na vnější straně telefonu. Původně byl bílý, ale působením slunce zežloutl, jak je patrné z následující fotografie. Vnitřní strana horního krytu je stále bílá, krytka na číselnici zažloutlá. Čištění zažloutlého plastu je momentálně ve stadiu testování.

P. S. 2020

Problém vyřešen, návod na bělení zažloutlého plastu najdete v odkazu.

10 komentáře

 • Ondřej Balaš

  Dobrý den,
  mám zakoupený sice model AS10, ale předpokládám, že tam velký rozdíl nebude.
  Telefón jsem připojil pomocí dvou kabelů přes RJ11 do telefoní zástrčky,
  ale v telefonu je stále ticho. Kabely by měly být zapojené správně.
  Netušíte, kde by ještě mohla být chyba? Děkuji Vám za článek.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud máte zapojeno správně, pravděpodobně je závada v přístroji, možností je více. Takto není možné určit, v čem přesně je problém. Pokud chcete telefon zprovoznit, kontaktuje telefonicky našeho technika (tel přikládám do PM).

 • Tesla Bs10

  Zdravím, mám doma přesně ten stejný telefon, dokonce ve stejné barevné kombinaci. Ten váš je ovšem o poznání hezčí. Měl bych dotaz ohledně zapojení. Ale spíše tak obecně. Je nějaký jiný způsob, jak telefon zapojit tak, aby se z něj dalo volat, než klasický telefonní kabel zavedený do domu? Ten v mém případě totiž už z technických důvodů nepřipadá v úvahu. Myslím, jestli by to nešlo nahradit nějakým adaptérem se SIM kartou, pokud něco takového existuje, nebo něčím takovým. Možná je můj dotaz nesmysl, ale snažím se najít alternativu. Předem děkuji za odpověď.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V telefonu Tesla Bs připojte dráty a, b, (bílá, hnědá) podle schematu je to č. 14 a 12.
   Nevím, zda máte v přístroji schema, pro jistotu přikládám do emailu.

 • Lenka

  Zdravím, docela by mě zajímalo, kde to má šroubky na rozdělání. V garáži jsem tento telefon objevila a ráda bych zprovoznila to kolečko na vytáčení, protože je plné písku, jak si s telefonem hrály děti. Nemůžu ale objevit jediný šroubek 😀 Díky!

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Telefon Tesla Bs má šroubky schované v otvorech, na spodní straně přístroje. Budete potřebovat dlouhý šroubovák. Do emailu přikládám foto.

 • Miroslav Šrol

  Zdravím, telefon je vo výbornom stave, zaujímavá – pekná je farebná kombinácia. Môj bielo-červený ešte čaká na renováciu. Prajem ďalšie úlovky.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Vaši návštěvu i komentář. Tahle Tesla Bs z osmdesátých let byla používaná asi jen krátkou dobu, má jen pár drobných škrábanců na sluchátku. Ani barva plastu není nijak zásadně vybledlá či zažloutlá, což je u telefonů z této doby obvyklé. Takže renovace nebyla nijak náročná.
   Přeji hodně radosti při renovaci Vašeho bílo červeného a srdečně zdravím.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.