renovace starozitneho radia stará TECHNIKA - sbírečky
stará TECHNIKA - sbírečky

Renovace starého rádia.

Starodávné rádio k nám přišlo spolu se starým reproduktorem loni zjara.

Rádio je bez označení výrobce, jde tedy pravděpodobně o rádio domácí výroby, či stavebnici, z let 1932 až 1938.

Dřevěná skříňka je z dýhované překližky. Až na nějaké škrábance byla v celkem dobrém stavu. Po vyčištění a oživení povrchu vynikla krásná barva i kresba dýhy.

Po demontáži jsem vyčistila a zrenovovala také štítek a bakelitové knoflíky starého radia.

Vnitřní část skříňky byla silně zašpiněná, protože rádio nemělo žádný zadní kryt. Po důkladném vyčištění jsem povrch vnitřku zafixovala olejovou lazurou. Rádio dostalo zadní kryt, na ochranu vnitřních součástek před prachem.

O vyčištění elektroniky se postaral můj manžel,

stejně tak i o čištění reproduktoru neobvyklé konstrukce.

A na závěr, po sestavení vyčištěných a renovovaných dílů starého radia, ještě připojit anténu a vyzkoušet, zda funguje. Když jsme úspěšně naladili stanici, měli jsme asi stejnou radost, jako když tohle rádio zahrálo tenkrát kdysi, úplně poprvé.

P. S. 16. 3. 2019

Velké díky panu K. S. za posouzení ohledně stáří rádia a určení přibližného data výroby.

6 komentáře

 • Mirek

  Dobrý večer. Velmi pravděpodobvně se jedná se o stavebnici firmy Radio Faukner / KNN. Podobných konstrukcí v různých verzích pan Faukner nabízel celou řadu. Často pro rádia používal dívčí jména. Toto vypadá na jednu z Ellin. Potah před reproduktorem byl zjevně originální i když to tak možná nevypadalo. Lak by měl být šelakový. Nejčastěji byly osazovány celkem poruchové (levné) reproduktory Susaphon. Takže mohl být porouchaný reproduktor vyměněn za ten Modrý Bod (Blaupunkt), která byl dražší ale spolehlivější.
  O panu Fauknerovi je napsáno v knize Rudolf Faukner – Český Verne. V případě zájmu mohu tuto knihu nabídnout (jsem spoluautor). VF.

 • KP

  Nádherné rádio, veľká rarita, domácich elektrotechnikov bolo v tej dobe veľmi málo. Rádio ste zrestaurovali na vysoko profesionálnej úrovni, aj skrinku aj elektroniku – šasi, pôvodne súčiastky… Muzealny kúsok celkom vysokej hodnoty.

  • Miltika

   Děkuji za Vaši návštěvu a také za ocenění naší práce. Renovace byla sice trochu náročnější na čas, ale bylo to krásná práce a již se těšíme na další.

 • Miroslav Šrol

  Ticho závidím (nezištne). Keby aj ku mne niečo podobné niekedy „prišlo“. Aj keď si nemám na čo sťažovať, tiež mám pár pekných kúskov. A verím, že čoskoro príde čas, keď sa s nimi verejne pochválim.

  • Miltika

   Dobrý večer, děkuji za Váš komentář. Doufám, že až „přijde čas“, dáte mi vědět, kde bude možné si prohlédnout Vaši sbírku rádií. Budu se těšit!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.