Starožitný telefon Deckert & Homolka.

Nástěnný telefonní přístroj firmy Deckert & Homolka

je nejstarším telefonem v naší sbírce.

Dřevěný telefon, vyrobený před více než 100 lety, je z doby Rakouska – Uherska. Společnost Deckert & Homolka byla založena ve Vídni v roce 1872 a měla pobočky také v Budapešti, v Paříži a v Praze.

Starožitný telefonní přístroj je určený pro zavěšení na zeď.

Na zadní desce telefonu jsou v horní části svorky pro připojení k lince. Pod nimi je dřevěná skříňka, s mikrofonem na čelní stěně (na druhé fotografii je pohled na čelní stěnu zevnitř).

Ve skříňce je umístěno vnitřní vybavení telefonu včetně induktoru. Klička induktoru je na pravé straně přístroje. Zvonky telefonu jsou vně, v dolní části zadní desky.

Telefonní přístroj má dvě sluchátka. Ručky jsou dřevěné, s kovovým očkem na zavěšení. Kryty sluchátka jsou z bakelitu. Vidlicový přepínač je na levé straně dřevěného telefonu. Druhé sluchátko (příposlech) se zavěšuje na pevný hák na pravé straně přístroje.

Závěsný starožitný telefon firmy Deckert & Homolka je přístroj systému MB (s místní/vlastní baterií). Baterie byly umístěny v samostatné skříňce. Ve sbírce máme skříňku s bateriemi pro tento typ telefonu, prozatím ještě v původním stavu, jako čekatele na renovaci. V případě baterií však půjde pouze o vyčištění a konzervaci, protože do plné provozuschopnosti je již uvést nelze.

Dřevěný telefon společnosti Deckert & Homolka v naší sbírce je po renovaci a plně funkční, napájení ovšem musí zajistit novodobá baterie.

10 komentářů u „Starožitný telefon Deckert & Homolka.

 1. Vostal

  Dobrý večer, opravdu krásná práce. Nerad bych působil nezdvořile a vtíravě, ale nemohl bych vás požádat o schéma? Stojím právě před vlastním projektem repliky podobného telefonu a ač tehdejší telefony nebyly až tak složité velice by mi to pomohlo.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Příspěvků je na stránkách opravdu hodně, pro vytřídění konkrétních příspěvků si můžete na pravé straně ťuknout na příslušnou rubriku. Konkrétně „staré telefony – sbírka“. Pak se Vám zobrazí pouze telefonní přístroje.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den. Telefon Deckert & Homolka je součástí naší sbírky, není na prodej.

  1. Miltika Autor příspěvku

   Dobrý den. Děkuji za Váš komentář i za pochvalu. Tento telefon je prozatím nejstarším přístrojem v naší sbírce, a též si ho náležitě ceníme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.