telefon Telegrafia prazsky vzor staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Telefon Telegrafia Velký pražský vzor.

Starožitný telefon Telegrafia zvaný Velký pražský vzor.

Telefonní přístroj Telegrafia, tzv. Velký pražský vzor, z počátku 20. let.

Telefon Telegrafia je československou verzí německého telefonu ZB SA 19. U nás, stejně tak i v zahraničí, to byly jedny z prvních telefonních přístrojů pro novou, automatickou telefonní síť.

Zvonky telefonu Telegrafia „Velký pražský vzor“ jsou umístěné vně, na zadní části přístroje.

Mikrotelefon je niklovaný, s ebonitovou rukojetí, a trychtýřkem na mikrofonu.

Vysoká vidlice je také niklovaná. Pokud je mikrotelefon zavěšen, blokuje vidlice mechanicky číselnici, nelze vytáčet čísla.

Telefon Telegrafia zvaný Velký pražský vzor jsme získali ve velmi dobrém stavu. Černý lak na horním plechovém krytu je původní, stejně tak i pokov na číselnici, vidlici a mikrotelefonu.

Ve výborném stavu je i trychtýřek na mikrofonu, bez prasklin, pouze s nepatrnými stopami času. Nepoškozený trychtýřek se u starožitných telefonů nevidí příliš často, je totiž poměrně křehký, a při každodenním používání se snadno poškodil.

U našeho telefonu Velký pražský vzor se dochovala také růžice, s dřevěnou základnou a plechovým víčkem. V růžici je umístěn kondenzátor firmy Kondensia, jen o pár let mladší, než telefonní přístroj.

A protože jsem již několikrát zmínila, že jde o telefonní přístroj zvaný VELKÝ pražský vzor, na následujících fotografiích je pro srovnání spolu s telefonem Telegrafia  Malý pražský vzor. Ten je prozatím ještě v původním, nálezovém stavu.

Telefonní přístroj Telegrafia zvaný Velký pražský vzor v naší sbírce je po renovaci, plně funkční.

9 komentáře

 • Jiří K.

  Dobrý den. Je možné k telefonu Telegrafia – velký pražský vzor sehnat bakelitový kryt sluchátka?
  Děkuji Jiří K.

 • dvorak

  Dobry den ,
  mohl by se tento telefon objevit v cechach jiz v roce 1913? pokud ne o jaky jiny typ by slo . Pripravujeme film z teto doby a radibyhom byli dobove akuratni . dekuji za pomoc a jsem s pozdravem.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Firma Telegrafia byla založena až v roce 1919, telefon Velký pražský vzor tedy do roku 1913 nesedí. A stejně tak ani telefony vzhledově podobné, od jiných výrobců. Více emailem.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Bohužel, tento telefon Telegrafia Velký pražský vzor není na prodej.

   • Lukáš Urban

    Dobrý den,
    mám jeden exemplář tohoto telefonu. Pokoušel jsem se ho připojit do sítě pomocí převodníku z pulzní na tónovou volbu. Fungovalo téměř vše – vytáčení čísel, zvonek při příchozím hovoru, druhý volající mě slyšel. Pouze já jsem neslyšel druhého volajícího. Přitom ovšem po zvednutí sluchátka byl slyšet tón, takže reproduktor je funkční. Poradil byste v cem může být příčina?

    • Miltika

     Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.
     Myslím že by telefon fungoval i bez převodníku,ústředny zvládnou přijmout i pulzní volbu. Také je možné vyzkoušet připojení telefonu bez převodníku a přijmout příchozí hovor. Pokud bude vše OK, tak by byla chyba v převodníku. Pokud i tak nebudete slyšet volajícího je chyba v přístroji. Vyzkoušejte a dejte vědět.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.