retro bakelitovy telefonni pristroj staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Telefonní přístroj Tesla T 58.

Bakelitový telefon Tesla T 58.

Výroba telefonních přístrojů Tesla T57 a Tesla T58 započala na konci 50. let. Jsou to první, a zároveň i poslední, bakelitové telefony Tesla vlastní konstrukce i designu. Předchozí typy přístrojů převzala Tesla ze znárodněných soukromých firem, a následující „teslácké“ telefony se již dělaly z termoplastu (vyjma unikátní bakelitové varianty telefonu Tesla T 65S).

Telefonní přístroj Tesla T58 (tzv. podkova) v naší sbírce je z počátku 60. let. Bakelitová horní základna je ve vynikajícím stavu, se zachovalým leskem i mramorováním. Telefon je po renovaci, a samozřejmě plně funkční.

6 komentáře

 • Matěj Dušička

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit. Snažím se z telefonu T58 udělat headset k počítači, bez modifikace vnitřností telefonu. Ovšem nedokážu se zorientovat v systémech a různých protokolech těchto telefonů. Zatím jsem ani plně nerozluštil schéma telefonu, které je, jak zde v tomto příspěvku, tak na spodní desce krytu mého telefonu. Mohu potvrdit, že se jedná při nejmenším o téměř identický model (zatím jsem nenalezl žádný rozdíl, možná je zde drobná variace, pokud byla vyráběna).
  Ze schámatu jsem zatím pochopil toto:
  Či = číselník, tedy dva paralelně zapojené spínače
  Čs/z* = spínač, ovládaný položením mikrotelefonu
  M = mikrofon
  T = reproduktor
  Tl = tlačítko umístěné na přední straně telefonu (originální funkce je mi neznámá)
  Zv = zvonek
  Tr = hybrid transformátor
  *(nelze rozluštit z fotek, mohu se však podívat, bude-li to nutné)
  Co jsem nedokázal vyluštit, je ovšem „Vp“. Připomíná mi to JACK konektor, ale žádný se na telefonu nenachází, pokud vím. Snad mi s tím dokážete poradit.
  Také systémem, který telefon používá si nejsem jistý. Pokud jej chápu správně jde o „two-wire“, kde jsou vstupní signál (do sluchátka) a výstupní signál (z mikrofonu) sloučeny pomocí hybrid transformátoru. Je tedy potřeba je nějakým zpusobem opět oddělit, abych mohl telefon připojit do zvukové karty počítače. K tomu jsem nějaké materiály nalezl, ale rád bych získal více informací, než se pustím do nějaké větsí práce.
  Zdraví
  Dušička

 • Dietrich

  Dobrý den, děkuji za informace o T58. Takové zařízení jsem našel tady v Německu a nevěděl nic o původu. Je dobře zachován a funguje velmi dobře. Píšu vám pomocí Google, doufám, že mi porozumíte 🙂
  Zdravím Dortmunda!
  Dietrich

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Těší mne, že jste našel informace potřebné k identifikaci Vašeho telefonu.

 • peter

  Tiež ho mám Tesla T 58 ale kábel ku slúchatku je už navinutý. Lesk už taký nemá ale je v dobrom stave za 15 eur bola dobra kúpa.

  • Miltika

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Cena je prima, dobrá koupě. Kroucená mikrotelefonní šňůra u tohoto telefonu je často. Přístroje vydržely dlouho, bakelit je solidní a trvanlivý materiál. Oproti tomu textilní oplet na šňůře, ten se předřel a roztřepil. Málokdy je vidět telefon s originální šňůrou.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.