starozitny telefon Mikrophona renovace staré TELEFONY - sbírka
staré TELEFONY - sbírka

Bakelitový telefon Mikrophona.

Firmu Mikrophona založili bratři Ludvík a Antonín Knotkové v Praze v roce 1920.

Z původně malé opravny přístrojů se Mikrophona během několika let stala významnou společností s vlastní továrnou ve Strašnicích a Valašském Meziříčí. Firma Mikrophona bratří Knotků vyráběla telefonní přístroje, automatické telefonní ústředny, signální zařízení i automatické hlásiče požárů. Ve 30. letech rozšířila Mikrophona svůj výrobní program také o radiopřijímače (Super dual, Perun, …) a ve stejné době se změnil i název firmy na Mikrofona.

Telefonní přístroj Mikrophona v naší sbírce je pravděpodobně z 30. let. Všechny bakelitové díly jsou označené logem MK, stejně je značena i mikrofonní vložka. Číselnice je označená Mikrophona, ale na cívce je uvedeno Mikrofona, tedy varianta názvu po roce 1935.

Telefon Mikrophona jsme získali v dosti špatném stavu, nicméně kompletní. Na většině kovových částí byla rez, proto jsme museli přístroj kompletně demontovat a vyčistit do posledního šroubku.

Vidlici bylo nutné přebrousit a nově nastříkat.

Silně zrezlá byla také mikrofonní vložka, sluchátková na tom byla o trochu lépe. Naštěstí bylo možné obě vložky rozebrat, a nyní po vyčištění a opravě jsou již obě funkční.

Dochovaný originální mikrotelefon u tohoto přístroje je spíše výjimkou. Novější, později vyráběné, vložky Tesla do něj totiž nelze použít.

U našeho telefonu je sluchátko kompletní, včetně pojistky na mušli mikrofonu.

Bakelit na mikrotelefonu (sluchátku) je po renovaci.

Bakelit na horním krytu byl v překvapivě výborném stavu, dochovalo se i mramorování pro bakelit typické.

Stejně jako u novějšího telefonu Mikrofona (Tesla) má i tento přístroj smaltovaný číslicový kruh se značením MK.

Starožitný telefon Mikrophona (Mikrofona ) v naší sbírce je po kompletní renovaci a plně funkční.

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.